thumbnailthumbnailthumbnailthumbnail
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:151. Error 9: Invalid character
  • XML Parsing Error at 1:166. Error 9: Invalid character
  • XML Parsing Error at 1:92. Error 9: Invalid character
  • XML Parsing Error at 1:315. Error 9: Invalid character
  • XML Parsing Error at 1:57. Error 9: Invalid character
  • XML Parsing Error at 1:528. Error 9: Invalid character
Drukuj Email

CO MOŻE OFIARA?
W sytuacji zagrożenia nie musisz stawiać oporu. Sprawca ponosi odpowiedzialność także i wtedy, gdy ofiara zachowuje się pasywnie. Ale możesz się bronić i pomagać innym, jeśli widzisz, że są ofiarami napaści. Twoje działania mające na celu odparcie przemocy są legalne jako tzw. obrona konieczna (art. 25 § 1 kk: Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem).
Po drugie, zastanów się nad możliwością ograniczenia strat poprzez zablokowanie skradzionych kart płatniczych czy telefonu komórkowego, korzystając z infolinii Twojego banku i operatora sieci, oraz zastrzeżenie numerów utraconych dokumentów (dowodu osobistego, paszportu legitymacji służbowych, pieczątek urzędowych). Wyrobienie nowych zajmie trochę czasu, ale zastrzeżenie dokumentów uniemożliwi posługiwanie się nimi np. w celu dokonywania kolejnych przestępstw.
Ponadto musisz dokumentować straty, przede wszystkim majątkowe. Spróbuj sobie przypomnieć, jakie rzeczy zostały Ci zabrane i sprawdź, czy masz dokumenty potwierdzające Twoje prawo do tych rzeczy i ich wartość. Pamiętaj, że droższy sprzęt elektroniczny można zidentyfikować po specjalnych numerach indentyfikacyjnych, które powinny być w jego dokumentacji. Zastanów się też, czy utracone przedmioty miały jakieś cechy charakterystyczne. Warto zastanowić się, jaką wartość miały skradzione przedmioty, zwłaszcza te, które nabyłeś dawno i zdążyły się zestarzeć, albo te, na które nie masz żadnego dowodu zakupu. O wysokość strat będziesz pytany już na pierwszym przesłuchaniu.
Przestępstwo trzeba zgłosić na Policję i złożyć zeznanie na temat okoliczności napaści i poniesionych strat, wszystkiego, co działo się przed i po zdarzeniu. Jeśli sprawcy posługiwali się bronią lub innym narzędziem, nie zapomnij o tym powiedzieć policjantom. Szczególnie ważna będzie wiadomość, że sprawcy posługiwali się bronią palną lub innym narzędziem. Zastanów się, czy mogli być jacyś świadkowie napaści. Jeśli doznałeś jakichkolwiek obrażeń, Policja powinna skierować Cię na obdukcję do lekarza medycyny sądowej wpisanego na listę biegłych sądowych pracującego w najbliższym zakładzie medycyny sądowej.

Ważne: Obdukcję może wprawdzie wykonać każdy lekarz, jednakże dla sądu ważnym dowodem jest opinia biegłego. Na badanie możesz zgłosić się także sam, jeśli Policja z jakiś powodów Cię tam nie skieruje. W takim przypadku będziesz musiał jednak zapłacić za jej przeprowadzenie.

Postaraj się utrwalić w pamięci jak najwięcej szczegółów wydarzenia. W sądzie będziesz ponownie zeznawać i powtarzać przebieg wydarzeń.

 
English German Polish Russian

.

Odwiedziło nas

Łącznie1127609
Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw

Menu