thumbnailthumbnailthumbnailthumbnail
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:151. Error 9: Invalid character
  • XML Parsing Error at 1:166. Error 9: Invalid character
  • XML Parsing Error at 1:92. Error 9: Invalid character
  • XML Parsing Error at 1:315. Error 9: Invalid character
  • XML Parsing Error at 1:57. Error 9: Invalid character
  • XML Parsing Error at 1:528. Error 9: Invalid character
Drukuj Email

Informacje dla pokrzywdzonych:

W sytuacji gdy ktoś grozi Tobie, albo osobom Tobie najbliższym ciężko zachować spokój. Czasami zdajesz sobie sprawę, że jej spełnienie jest bardzo realne i nie wiesz jak poradzić sobie w tej sytuacji strachu i obawy o własne lub cudze życie i zdrowie. W takich sytuacjach bardzo liczy się wsparcie najbliższych ? zawsze informuj ich o niepokojących wydarzeniach. Nie jest prawdą, że zachowując je w tajemnicy ochraniasz innych ? niewiedza może tylko narazić wszystkich na większe niebezpieczeństwo. Pomoc zaufanych osób pozwoli Ci właściwie poradzić sobie w stresujących sytuacjach.

PAMIĘTAJ jednak, że zawsze musisz się starać zachować jak najspokojniej! Nigdy nie reaguj impulsywnie, nie daj się sprowokować do podobnego zachowania, nie próbuj zminimalizować swojego poczucia zagrożenia przez atak na grożącego.

Jeśli ktoś Ci groził zastanów się kto był przy tym obecny, czy byli jacyś świadkowie tego zachowania, czy są osoby, które będą mogły potwierdzić twoją wersję zdarzeń. W przypadku gdy są to twoi znajomi od razu poproś ich o spisanie tego co usłyszeli. Jeśli są to osoby obce, a masz możliwość ustalenia ich danych zrób to natychmiast, żeby zdarzenie nie zatarło się w ich pamięci. W sytuacji gdy grożenie miało miejsce na przykład na ulicy czy w sklepie znacznie trudniejsze może okazać się ustalenie personaliów osób obecnych, ale nie rezygnuj z tego ? dowód ze świadków jest bardzo cenny w przypadku sprawy sądowej. Możesz wypytać sprzedawców, a nawet wywiesić w danym miejscu ogłoszenie, że poszukujesz świadków zdarzenia. Zawsze istnieje szansa, że ktoś na nie odpowie.
Jeśli nie było żadnych potencjalnych świadków zdarzenia od razu usiądź i spisz na kartce dokładnie słowa, które padły, zaznacz datę kiedy to się stało, godzinę i miejsce zdarzenia, przypomnij sobie co odpowiedziałeś/łaś, jak się zachowałeś/łaś, zastanów się czy taka groźba faktycznie może wzbudzać uzasadnioną obawę jej spełnienia. Jeśli tak nie wahaj się aby zgłosić sprawę na Policję ? nigdy nie czekaj, aż zostanie one spełniona! Nie narażaj siebie ani swoich najbliższych!
Policja będzie chciała usłyszeć od Ciebie dokładnie co się stało przed, w trakcie i po zdarzeniu. Bądź na to gotowy ? nie denerwuj się, że wszystko trwa za długo, czy że musisz dwa razy powtarzać jakieś kwestie. Bardzo ważne jest, aby protokół zawierał dokładnie to co powiedziałeś - liczyć się może każde słowo!

WAŻNE! Zawsze czytaj dokumenty, które podpisujesz! Nie przejmuj się, że policjant stoi nad Tobą i popędza. Masz prawo przeczytać cały protokół, a jeśli coś jest w nim źle napisane i nie zgadzasz się z tym, ZAWSZE proś o korektę.

Przestępstwo groźby karalnej ścigane jest na wniosek. Możesz go wypełnić w domu i przesłać na najbliższy komisariat. Wtedy masz pewność, że to co jest w nim zawarte, jest dokładnie tym co chciałeś, a dodatkowo piszesz go na spokojnie, we własnym domu, możesz zebrać myśli, nikt nie będzie Cię popędzał.
Jeśli ktoś grozi Ci wielokrotnie postaraj się zawsze mieć przy sobie mały dyktafon lub telefon komórkowy z opcją nagrywania dźwięku lub dźwięku i obrazu, aby w przypadku kolejnej takiej sytuacji móc dyskretnie nagrać osobę grożącą. Stanowić to może dowód w sprawie. Jest to szczególnie ważne, jeśli groźby zdarzają się w momentach, gdy nie ma w pobliżu żadnych świadków. Taki dowód musisz dostarczyć na Policję.

WAŻNE! Zawsze zachowuj kopię nagrań dla siebie! Najlepiej skopiuj nagranie na kilka płyt i przechowuj je w różnych miejscach. Jest to szczególnie istotne jeśli grożącym jest twój współlokator, partner, małżonek, albo ktoś z twojej rodziny, kto może w łatwy sposób pozbyć się nagrania. Wtedy warto przekazać kopię znajomemu, albo innej zaufanej osobie, aby na wszelki wypadek mogła ją dostarczyć.

Nigdy nie czekaj aż groźba zostanie spełniona! Nawet jeśli powtarza się wielokrotnie i do tej pory nie została wykonana nie oznacza to, że tak się nie stanie. Nie pozwalaj innym zastraszać Siebie i Swojej rodziny. Masz prawo do życia w wolności od strachu. Nie pozwól aby ktoś terroryzował Ciebie i Twoich najbliższych ? pamiętaj, że nie jesteś sam/a w tej sytuacji, są instytucje, które mogą Ci pomóc. Nie wahaj się prosić o pomoc.

 
English German Polish Russian

.

Odwiedziło nas

Łącznie1127610
Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw

Menu