Porzucenie, uprowadzenie, zatrzymanie

Informacje dla pokrzywdzonych:

Porzucenie

Ofiarami porzucenia najczęściej są dzieci.
Jeśli zorientowałeś/łaś się, że nie ma z Tobą twojego rodzica czy opiekuna nie denerwuj się. Może po prostu się zgubiłeś/łaś i poszukiwania już zostały rozpoczęte. Postaraj się je ułatwić informując o swoim położeniu policję, ochronę obiektu lub straż miejską. Jeśli nie ma nikogo takiego w pobliżu poproś o pomoc inną osobę dorosłą.

WAŻNE! Jako rodzic zadbaj, aby Twoje dziecko było w stanie powiedzieć jak się nazywa i jak się nazywają jego rodzice.

Jeśli masz przy sobie telefon, a twoi opiekunowie nie odbierają, możesz zadzwonić pod numer 997 (policja) lub 112 (numer alarmowy), gdzie podpowiedzą Ci z kim się skontaktować i jak powinieneś się zachować.
Najczęściej sytuacje przypadkowej utraty opieki nad dzieckiem lub osobą nieporadną zdarzają się w dużych centrach handlowych, na koncertach, festynach, piknikach, na plażach, a także na górskich szlakach. Przede wszystkim należy przypomnieć sobie ostatnie miejsce, w którym byliście razem i postarać się tam wrócić. Jeśli nie jest to możliwe należy poinformować jak największą ilość osób o swojej sytuacji ? może ktoś będzie w stanie Ci pomóc.

WAŻNE! Wybierając się z dzieckiem do miejsc gdzie może być dużo ludzi warto ustalić wspólną lokalizację, do której będziecie się kierować w razie zgubienia się lub utraty kontaktu. Miej pewność, że obie strony wiedzą dokładnie o który punkt chodzi ? niech to będzie wejście, którym wchodzicie na koncert, budka z lodami, którą mijacie na pikniku, czy schronisko w którym piliście herbatę na szlaku. Nie umawiaj się w miejscach, których fizycznie nie odwiedziliście, nie widzieliście i nie jesteście pewni, że faktycznie tam będą.

Jeśli jesteś dzieckiem i jeśli się zgubiłeś w centrum handlowym zwróć się do osoby która tam pracuje (sprzedawczyni, pan lub pani w uniformie z identyfikatorem imiennym lub z nazwą sklepu) i poinformuj o swojej sytuacji. Prawdopodobnie zaprowadzi Cię do informacji, a tam podadzą ogłoszenie o Twoim miejscu pobytu.
Tak samo mogą postąpić rodzice lub opiekunowie.

Podczas koncertów, festynów czy pikników szukaj osób z ochrony lub obsługi imprezy, które pomogą Ci odnaleźć dziecko lub opiekunów nadając komunikat o Twoim miejscu pobytu.
Będąc na plaży możesz skierować się do najbliższego punktu ratowniczego, albo poprosić o pomoc osobę dorosłą.
Bądź szczególnie ostrożny/a podczas wędrówek górskich. Jeśli zorientujesz się, że nie ma z Tobą Twojego opiekuna lub dziecka natychmiast zawróć do ostatniego miejsca w którym go widziałeś lub w którym ostatni raz byliście razem. Jeśli znasz miejsce docelowe wyprawy możesz postarać się dołączyć do jakiejś innej wycieczki, która się tam wybiera. Nigdy nie podróżuj na własną rękę i nie wszczynaj samodzielnie poszukiwań.
Numer ratunkowy w górach to: 601 100 300. Poza tym zawsze można skorzystać z numeru alarmowego 112.
Zawsze korzystaj z pomocy profesjonalnych ratowników.
W sytuacji gdy znajdujesz porzucone dziecko lub osobę nieporadną, lub podejrzewasz, że Twoi opiekunowie faktycznie się zgubili natychmiast skontaktuj się z policją. Nie pozwól aby komukolwiek stała się krzywda.
Uprowadzenie
W przypadku uprowadzenia duże znaczenie ma czas. Dlatego musisz działać szybko. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko lub osoba nieporadna, którą się opiekujesz zostały uprowadzone natychmiast zawiadom o tym fakcie policję, służby miejskie, ochronę obiektu lub inne jednostki, które aktualnie mogą ci pomóc. W przypadku gdy natychmiastowe poszukiwania nie przynoszą skutku skontaktuj się z Fundacją ITAKA, która prowadzi bazę osób zaginionych.
Fundacja ITAKA: 0 801 24 70 70 (linia czynna całą dobę) www.zaginieni.pl
Wywieś ogłoszenia o zaginięciu w miejscach, w których ktoś mógł być świadkiem uprowadzenia, podaj numer kontaktowy i przede wszystkim zamieść wyraźne zdjęcie osoby poszukiwanej.
Jeśli podejrzewasz porwanie w celu wymuszenia okupu poproś policję o stały monitoring połączeń przychodzących na twój telefon. Nie przekazuj żadnych pieniędzy szantażystom bez wiedzy organów ścigania, nie decyduj się na samodzielne załatwienie sprawy. Jeśli boisz się poinformować policję postaraj się aby jakieś inne osoby, przykładowo rodzina lub znajomi byli poinformowani co się z Tobą dzieje, gdzie jesteś, jakie dostajesz instrukcje od porywaczy i przede wszystkim gdzie potencjalnie może być osoba uprowadzona.

WAŻNE! Zawsze proś o pomoc najbliższych lub informuj ich o swoich działaniach. Nie narażaj się na niebezpieczeństwo, gdyż Twoje życie i zdrowie jest również ważne. Nie działaj pod wpływem impulsu, staraj się postępować racjonalnie i nie gódź się na wszystkie żądania, bo może się okazać, że nie będziesz w stanie ich spełnić, co tylko pogorszy sytuację.

W przypadku gdy wydaje ci się, że może chodzić o wywiezienie dziecka w celu nielegalnej adopcji, uprawiania prostytucji lub wykonywania pracy przymusowej na terenie kraju lub za granicą możesz również skontaktować się z Fundacją La Strada, która podpowie Ci jakie trzeba podjąć działania.
Fundacja La Strada: (22) 628 99 99 (telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9 ? 19) www.strada.org.pl
Zatrzymanie
Zatrzymanie może być elementem uprowadzenia, ale może też być od niego niezależne. Dzieje się tak w sytuacji gdy np. dziecko lub osoba nieporadna znajdowały się pod opieką osoby czasowo do opieki zobowiązanej i w chwili gdy zobowiązanie ustało, bo na przykład wrócili rodzice lub prawni opiekunowie osoby nieporadnej, osoba, która sprawowała czasową opiekę odmawia oddania dziecka lub osoby nieporadnej prawnym opiekunom.

WAŻNE! W sytuacji gdy jeden z rodziców nie chce oddać dziecka drugiemu rodzicowi, nawet jeśli zgodnie z postanowieniem o ustaleniu kontaktów z dzieckiem powinien to zrobić, nie ma możliwości pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej na podstawie tego przepisu, jeśli nie ma ograniczonych lub nie został pozbawiony praw rodzicielskich. Przykładowo, ojciec ma wyznaczone dwa weekendy w miesiącu, kiedy zabiera syna do siebie. W niedziele wieczorem odmawia przywiezienia dziecka do domu matki i twierdzi, że teraz on będzie sprawował nad nim opiekę. W takiej sytuacji można poprosić Policję o interwencję, ale nie można wszcząć postępowania karnego wobec ojca.

Czasem zdarza się, że zatrzymanie dziecka, na przykład przez dziadków, jest elementem konfliktu rodzinnego ? wtedy warto zainicjować rozmowę, postarać się wytłumaczyć kwestię, znaleźć właściwe i akceptowalne przez obie strony rozwiązanie. Jeśli warunki zmuszają Cię do korzystania z pomocy dziadków, sąsiadów czy innych osób trzecich przy opiece nad dzieckiem lub osobą nieporadną, a jednocześnie wiesz, że może to powodować eskalację istniejącego konfliktu staraj się, aby taka sytuacja nie była traktowana jako karta przetargowa.

WAŻNE! Nie pozwól się szantażować! To Tobie przysługuje opieka i masz prawo odebrać dziecko, nawet wzywając policję. Należy unikać sytuacji, które pozwalają na wykorzystywanie Twojego położenia w celu wymuszenia na Tobie określonego zachowania, czy wykonania przez ciebie czynności na którą w normalnych warunkach nie wyrażasz zgody.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie odzyskać opieki, możesz wezwać policję, która powinna udzielić Ci pomocy.
W przypadku gdy Twoje dziecko zostało porwane, a Ty dowiadujesz się o jego miejscu pobytu ? rozważ by zadbać o eskortę policję, lub zabierz ze sobą kogoś z rodziny lub przyjaciół. Samotna wyprawa może narazić życie lub zdrowie Twoje, a także Twojego dziecka.

WAŻNE! Jeśli jesteś rodzicem dziecka masz zawsze prawo odzyskania opieki nad swoim dzieckiem, jeśli sprawują ją osoby trzecie wbrew Twojej woli. Jednak w sytuacji gdy Twoje zobowiązanie do opieki jest czasowe, na przykład opiekujesz się dzieckiem podczas nieobecności rodziców, a jednocześnie w tym okresie ktoś przez Twoją nieuwagę dziecko porywa, uprowadza lub przetrzymuje wbrew Twojej woli, pamiętaj, że jeśli nie masz dokumentu potwierdzającego Twoje zobowiązanie, policja może odmówić ci pomocy. Może to być zwykła umowa między Tobą a rodzicami, że przekazują Ci czasową opiekę. Jest to szczególnie istotne jeśli rodzice są nieuchwytni, poza granicami kraju, lub po prostu w danej chwili nie mają możliwości interweniowania.

Comments are closed.