Rozprawa zaczyna się od wywołania sprawy. Protokolant wyjdzie na korytarz i zaprosi na salę rozpraw wszystkie osoby, które przyszły w związku ze sprawą, posługując się w tym zakresie nazwiskiem oskarżonego (np. sprawa przeciwko Janowi Kowalskiemu). Wszystko to, co będzie miało miejsce podczas rozprawy, zostanie utrwalone w formie protokołu. Przebieg rozprawy może zostać ponadto nagrany za pomocą urządzenia rejestrującego obraz lub dźwięk zainstalowanego na sali rozpraw. W pierwszej kolejności sąd będzie sprawdzał czy wszyscy, którzy mają być obecni na rozprawie, przybyli na nią. Może się zdarzyć, że sprawa, w której zostałeś wezwany zostanie odroczona (lub przerwana), tzn. nie będzie mogła się odbyć w tym terminie, ze względu na brak przybycia osób, których obecność jest obowiązkowa. Gdy jednak wszystko będzie się zgadzać, sąd po sprawdzeniu obecności poprosi świadków o opuszczenie sali rozpraw. Ty, jako pokrzywdzony, masz prawo pozostać na sali w trakcie całego procesu. Przewód sądowy rozpoczyna się od zwięzłego przedstawienia przez oskarżyciela zarzutów oskarżenia. Po przedstawieniu zarzutów oskarżenia przewodniczący zwróci się do oskarżonego z pytaniem czy ten przyznaje się do zarzucanego mu czynu i czy chce składać wyjaśnienia w sprawie. Jeżeli oskarżony z tego prawa skorzysta, usłyszysz jego wyjaśnienia. Zaraz potem zostaniesz przesłuchany, a następnie prokurator i obrońca będą przesłuchiwali pozostałych świadków i przeprowadzali inne dowody. W uzasadnionych wypadkach czynności dowodowe będzie również przeprowadzał sąd. Po wyczerpaniu wszystkich dowodów w sprawie przewodniczący zamknie przewód sądowy i udzieli głosu stronom. Jeżeli zdecydowałeś się występować w roli oskarżyciela, będziesz mógł zabrać głos. Krótko przedstaw sądowi, o co wnosisz. Zaraz potem sąd przystąpi do narady, która poprzedza wydanie wyroku. Narada, jak i głosowanie nad mającym zapaść wyrokiem, są tajne, w związku z tym nie będziesz mógł być w tym czasie obecny na sali rozpraw. Gdy sąd będzie gotowy, ogłosi wyrok, zostaniesz poproszony na salę. Ogłoszenie wyroku jest jawne (por. art. 108, 364 § 1, 381, 384-386, 405-406, 408 k.p.k.).
Czy przeglądając akta, mogę robić im zdjęcia aparatem fotograficznym?
Powinieneś wiedzieć, że przeglądając akta, możesz wystąpić do prokuratora, funkcjonariusza Policji lub sądu o wyrażenie zgody na wykonanie zdjęć interesującym Cię stronom akt aparatem fotograficznym. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa pobierać od Ciebie opłaty za sporządzone zdjęcia. Samo udostępnianie akt jest bowiem darmowe, natomiast robienie zdjęć poszczególnym stronom akt porównywane jest do wykonywania z nich notatek.
Jak i gdzie mogę przeglądać akta w toku sprawy przed prokuratorem?
Musisz wiedzieć, że w postępowaniu przygotowawczym jesteś stroną i przysługują Ci pewne uprawnienia. Możesz przeglądać akta sprawy i sporządzać z nich kopie, chyba że zachodzi potrzeba zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania lub ochrony ważnego interesu państwa – zostanie to ocenione przez prokuratora lub funkcjonariusza Policji. Akta sprawy przeglądać będziesz w sekretariacie właściwej prokuratury lub komisariatu Policji pod kontrolą wyznaczonego pracownika, asystenta lub funkcjonariusza Policji. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dowód osobisty, gdyż bez sprawdzenia Twojej tożsamości akta nie zostaną Ci udostępnione (por. art. 156 § 5 k.p.k., § 126 zarządzenia Nr 48/15 Prokuratora Generalnego w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów oraz innych działów administracji powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury). Jeżeli chcesz sporządzić kopie wskaż upoważnionemu pracownikowi, które strony akt Cię interesują. Za sporządzone kopie będziesz musiał zapłacić. Cena kopii jednej strony akt wynosi obecnie 1 złoty. Jeżeli chcesz, aby uzyskana przez Ciebie kopia została uwierzytelniona (będzie na niej przybita pieczęć świadcząca o tym, że kopia jest zgodna ze znajdującym się w aktach oryginałem), będziesz musiał uiścić kwotę 6 złotych, a jeżeli będziesz chciał otrzymać kopię na informatycznym nośniku danych, to będziesz musiał uiścić opłatę w wysokości 1 złoty za każdą stronę kopii powiększoną o 6 złotych za każdy wydany nośnik (por. § 2, 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości opłaty za wydanie kopii dokumentów oraz uwierzytelnionych odpisów z akt sprawy).
Kto wydaje zgodę na przeglądanie akt w sytuacji wniesienia przez stronę do sądu odwołania od decyzji prokuratora wydanej w toku postępowania przygotowawczego i wysłania akt sprawy do sądu?
Jeżeli prokurator lub Policja wydadzą postanowienie o umorzeniu lub o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego, a Ty wniesiesz na to postanowienie zażalenie, akta sprawy końcowo zostaną wysłane do sądu, który zajmie się rozpatrzeniem Twojego odwołania. Jeżeli po wysłaniu akt sprawy do sądu chciałbyś się z nimi zapoznać, to musisz wiedzieć, że mimo iż fizycznie akta znajdują się w sądzie, zgodę na ich udostępnienie Ci wydaje prokurator lub funkcjonariusz Policji prowadzący sprawę. Pamiętaj jedynie, że może on nie wyrazić na to zgody, jeżeli zachodzi potrzeba zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania lub ochrony ważnego interesu państwa (por. art. 306 § 1 i 1a oraz art. 325a § 2 w zw. z art. 156 § 5 k.p.k.).
Co to jest prezentata?
Każde pismo wpływające do sądu jest opatrzone prezentatą. Prezentata jest pieczęcią z oznaczeniem sądu, na której zamieszcza się adnotację zawierającą datę i godzinę wpływu pisma, liczbę załączników, a także podpis przyjmującego pismo. Pamiętaj, że możesz zażądać poświadczenia przyjęcia pisma na kopii, którą posiadasz (por. § 14, 15 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej).
Gdzie mam złożyć pismo?
Pismo, które wnosisz do sądu, powinieneś złożyć w biurze podawczym. Jest to miejsce, które zajmuje się przyjmowaniem i wysyłaniem korespondencji. Miejsce to jest specjalnie oznaczone, w razie problemów, zawsze możesz o nie zapytać w informacji. Pismo możesz złożyć także pracownikowi upoważnionemu do przyjmowania korespondencji (por. § 14, 15 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej).
Gdzie mogę uiścić opłatę lub kupić znaki opłaty sądowej?
Powinieneś wiedzieć, że niektóre pisma wnoszone przez Ciebie do sądu podlegają stosownej opłacie. Jest to tzw. opłata sądowa, którą uiszcza się w znakach opłaty sądowej. Znaki te zakupisz w kasie sądu, która z reguły znajduje się na parterze, ewentualnie opłacisz w formie przelewu.
Gdzie powinienem zająć miejsce?
W zależności od tego, w jakim charakterze występujesz przed sądem, Twoje miejsce na sali rozpraw będzie się zmieniać. Jeżeli korzystasz z uprawnienia do bycia oskarżycielem posiłkowym lub prywatnym – zajmiesz miejsce obok prokuratora. Na miejscu dla publiczności usiądziesz wtedy, gdy nie zdecydowałeś się na występowanie w żadnej z powyższych ról. O podejście do barierki dla świadków zostaniesz poproszony przez sąd celem złożenia zeznań.
Jak wygląda sala rozpraw?
Sala rozpraw w sądzie ma szczególny wygląd, który został dokładnie określony w regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Stół sędziowski z pewnością od razu zauważysz wchodząc na salę – będzie to duży stół znajdujący się na środku sali. Za stołem tym zasiądzie sąd. Miejsce dla publiczności będzie na wprost stołu sędziowskiego. Prokurator zasiądzie po lewej stronie, a oskarżony i jego obrońca zajmą miejsce po prawej stronie, patrząc z punktu widzenia miejsca dla publiczności. Protokolant zajmie miejsce z boku stołu sędziowskiego. Będzie on zapisywał wszystko to, co będzie miało miejsce na sali rozpraw. Bezpośrednio przed stołem sędziowskim zobaczysz barierkę do przesłuchań świadków. Na sali rozpraw może być również sprzęt przeznaczony do utrwalania i odtwarzania dźwięku i obrazu (por. § 12, 77 Regulaminu urzędowania sądów powszechnych).
Kogo mogę spotkać na sali rozpraw?
Na sali rozpraw możesz spotkać się z wieloma osobami, których role w procesie szczegółowo określa prawo. Nie martw się, że nie będziesz wiedział z kim masz do czynienia. Pomogą Ci kolory tog, a dokładniej kolory ich żabotów (żabot jest to ozdoba z udrapowanego materiału, mocowana pod szyją na przedzie togi). Sędzia będzie ubrany w czarną togę, a jego żabot będzie miał kolor fioletowy. Ponadto sędzia – przewodniczący składu sędziowskiego będzie miał na sobie łańcuch z wizerunkiem orła. Prokuratora poznasz po czarnej todze z czerwonym żabotem. Na sali rozpraw spotkać możesz także obrońców lub pełnomocników, którymi będą adwokaci lub radcowie prawni. Będą oni mieli również czarne togi, zaś żaboty w wypadku adwokatów będą zielone, a w wypadku radców prawnych – niebieskie. W ten sposób na pewno nie pomylisz adwokata z prokuratorem, radcą prawnym czy też sędzią (por. rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wzoru stroju urzędowego sędziów; rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia stroju urzędowego prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury i wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury biorących udział w rozprawach sądowych; rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia stroju urzędowego adwokatów biorących udział w rozprawach sądowych; rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia stroju urzędowego radców prawnych biorących udział w rozprawach sądowych).